Ft
0
0
Subtotal: Ft
No products in the cart.
réz

A rézről, mint ásványi anyagról, 1928-ban kimutatták, hogy a hemoglobinszintézisben részt vevő állatok nélkülözhetetlen tápanyaga. A réz terápiás alkalmazásáról és az emberi szükségletekről később Mills és mások számoltak be. Azóta kiderült, hogy a réz számos fontos enzim alkotóeleme, beleértve a citokróm-c-oxidázt, a szuperoxid-dizmutázt (citoplazma), a ceruloplazmint, a dopamin-B-hidroxilázt, a liziloxidázt, a tirozinázt és a monoamin-oxidázt.

Egy egészséges felnőtt réztartalma körülbelül nyolcvan milligramm. A legmagasabb rézszint a májban és az agyban található, ezt követi a szív, a vese, a hasnyálmirigy, a lép, a tüdő, a csont és az izom.

A réz értékelése az emberi haj szöveti ásványi elemzésével (TMA)

A haj TMA-elemzése jó módszernek bizonyult a réz táplálkozási állapotának felmérésére. A közelmúltban Medeiros pozitív korrelációt számolt be az állatok TMA-rézszintjei és az étrendből származó rézbevitel három szintje között. Ez a tanulmány alátámasztja a TMA alkalmazásának megvalósíthatóságát a réz és más ásványi anyagok étrendjében bekövetkezett változások kimutatására. Medeiros tanulmánya megerősíti a korábbi kutatók megállapításait is, amelyek szintén alátámasztják a TMA használatának érvényességét a réz állapotának értékelésében. Ikeda és munkatársai azt találták, hogy a hajban lévő rézkoncentráció korrelál a gyermekek vér hemoglobinszintjével.

Úgy találták, hogy a haj rézkoncentrációja tükrözi a máj rézkoncentrációját. Az anyai és újszülött hajának ásványianyag-tartalmáról szóló tanulmány kiváló korrelációt tárt fel a fémek, köztük a réz esetében is, és megalapozza a TMA alkalmazását az anya és a magzat táplálkozási ásványianyag-állapotának monitorozásában.

A Trace Elements, Inc. által megállapított ideális TMA-rézszint 2,5 milligramm. Megfelelő mintavétel esetén a TMA jó mutatót adhat a táplálkozással bevitt réz mennyiségéről, valamint a szinergetikus és antagonista nyomelemekkel való kapcsolatáról.

A réz egyensúlyhiányával összefüggő állapotok

Az egyik legkorábbi rézhiányos állapot a vashiányos vérszegénység, amelyet csak rézpótlással lehet korrigálni. A rézhiány rontja a vas felszívódását, csökkenti a hem szintézisét, és fokozza a vas felhalmozódását a raktárakban. Ezek a folyamatok a ceruloplazmin rézenzim hatása miatt függenek a réztől. A krónikus rézhiány hemosiderózishoz vezethet, amely állapot a testszövetekben megnövekedett vasfelhalmozódással jár, a hemoglobin-vas felhasználásának károsodása miatt. A hemosiderózis rosszindulatú daganatokban, gyulladásos betegségekben és rheumatoid arthritisben fordulhat elő.

ÍZÜLETI GYULLADÁS

A rézhiány miatt az ízületekben felhalmozódó vas nagymértékben hozzájárulhat a rheumatoid arthritis kialakulásához. Kishore és munkatársai állatkísérletekben mutatták be a rézhiány és az ízületi gyulladás kapcsolatát. Az adjuváns ízületi gyulladás súlyosabb volt azoknál az állatoknál, amelyek rézhiányos étrenden voltak, és szöveti vasszintjük több mint négyszáz százalékkal volt magasabb. Felvetették, hogy a rheumatoid arthritis elterjedése az iparosodás következménye, mivel az iparosodással megnövekedett a réz antagonistáinak, például a kadmiumnak, cinknek, ólomnak stb. termelése és felhasználása. Rainsford feltételezte, hogy a rheumatoid arthritis alacsony előfordulása az iparosodás előtti időkben Európában a rézzel bevont főző- és étkezési eszközök használatának köszönhető. Rheumatoid arthritisben szenvedő betegek TMA-vizsgálatai szinte mindig alacsony szöveti rézszintet mutatnak, míg a krónikus esetek magas vas/réz arányt mutatnak. Az emelkedett szöveti vas/réz arány krónikus bakteriális fertőzésre is utalhat. A rheumatoid arthritis másodlagosan is előfordulhat, és egy fertőző ágens okozhatja, amely rézkiürülést vagy a réz egyensúlyának megzavarását eredményezi.

Ismert tény, hogy a rheumatoid arthritis spontán remissziója olyan állapotokban fordul elő, amelyek fokozott rézretencióval járnak, mint például a terhesség vagy az epeúti elzáródás. Egy ausztrál tanulmány (Walker és mtsai) a rheumatoid arthritis tüneteinek javulását mutatta ki rézkarkötők viselése után, amikor a réz a bőrön keresztül szívódott fel.

A TMA-vizsgálatok azt mutatják, hogy a rheumatoid arthritis bizonyos formáiban szenvedő egyéneknek megnövekedett a rézigényük. Ugyanakkor TMA-vizsgálatok kimutatták, hogy osteoarthritisben szenvedő betegek szöveti rézszintje a normál érték felett van, amit a kalcium-réz-D-vitamin kapcsolat magyarázhat.

Fertőzések – Bakteriális

A fertőzésekről ismert, hogy befolyásolják az ásványi anyagcserét és a tápanyagigényeket. Bakteriális fertőzések során a vas a tárolószövetekbe (retikuloendoteliális rendszer: csont-lép-máj) kötődik, mivel a baktériumoknak vasra van szükségük a szaporodáshoz. A szervezet így eltávolítja a vasat a vérből, hogy megakadályozza a baktériumok növekedését. Ezzel egy időben a szérum rézszint emelkedik, mivel a réz mobilizálódik a raktározó szövetekből, és hozzájárul a szervezet védekezéséhez. Krónikus fertőzéseknél a szöveti vas szintje növekszik, míg a réz csökken. Az emelkedett vas/réz arány jellemző a krónikus fertőzésekre, amelyek leggyakoribb forrása a fogtályog lehet.

Fertőzések – Vírusos

A vírusfertőzések anabolikus, míg a bakteriális fertőzések katabolikus reakciókat váltanak ki. Krónikus bakteriális fertőzések során a szöveti rézhiány, míg krónikus vírusfertőzések során a rézfelesleg jellemző. Bár még nem teljesen világos, hogy a fertőzések közvetlenül okozzák-e a TMA (szöveti ásványianyag-elemzés) réz rendellenességeit, a rézstátus befolyásolhatja az egyén hajlamát vírusos vagy bakteriális fertőzésekre. Az ösztrogén és a réz közötti kapcsolat szintén fontos, mivel ismert, hogy az ösztrogén hatással van az immunrendszerre. Például a nők vírusos fertőzésekre való hajlama menstruáció előtt, amikor a réz és az ösztrogén szintje magasabb, nagyobb, míg a bakteriális fertőzések valószínűsége közvetlenül menstruáció után nő, amikor ezek a szintek csökkennek.

Rosszindulatú daganatok

Bizonyos típusú rosszindulatú daganatokban alacsony TMA rézszintek fordulnak elő, különösen katabolikus vagy metasztatikus daganatok esetén. Egyes daganatokkal kapcsolatban magas szöveti vas/réz arány is megfigyelhető. Például Hodgkin-kórban a szöveti vas felhalmozódását figyelték meg a nyirokcsomókban. A réz szerepe kulcsfontosságú a légzési enzimek működésében és a szuperoxid-diszmutáz enzim aktivitásában, amely védi a sejteket az oxidatív stressztől. Állatkísérletek kimutatták, hogy bizonyos rézvegyületek daganatellenes hatással bírnak, lassítják a tumor növekedését, és javítják a túlélést. Bizonyos daganatos betegségekkel összefüggésben a szérum rézszintje növekszik, majd a remisszióval visszatér a normál szintre.

Csontritkulás

A rézhiány a csontritkulás egyik korai jele lehet. Számos enzim, amely a kollagén szintézisében és a csont keresztkötéseinek kialakításában szerepet játszik, rezet igényel. A rézhiányos csontelváltozások közé tartozik a trabekuláris szerkezet elvesztése és a kéreg elvékonyodása. A TMA-vizsgálatok során gyakran találtak alacsony szöveti kalcium- és rézszinteket. A csontritkulás kapcsolatban lehet mind a rézhiánnyal, mind a rézfelesleggel.

 

Szív- és érrendszeri betegségek

A réz fontos szerepet játszik az érrendszer szerkezetében és integritásában. A lizil-oxidáz enzim, amely az elasztin és a kollagén keresztkötéseinek kialakításához szükséges, rézfüggő. A rézhiány hozzájárulhat az aneurizmák, a szív megnagyobbodása, szívelégtelenség és szívinfarktus kialakulásához. A túlzott rézszint pajzsmirigy-alulműködéshez és hiperkoleszterinémiához is vezethet, ami szív- és érrendszeri problémákat okozhat.

 

Ortopédiai rendellenességek

A réz szükséges az elasztin és a kollagén normális termeléséhez, amelyek a szalagok és a csigolyaközi porckorong nucleus pulposusának összetevői. A rézhiány strukturális rendellenességekhez, például gerincferdüléshez és kyphoscoliosishoz vezethet. Terhesség során, az ösztrogén hatására, a szalagok ellazulhatnak, és a túlzott rézretenció fokozhatja ezt a hatást, ami strukturális instabilitáshoz vezethet.

 

Neurológiai betegségek

A rézhiány negatívan hat a központi idegrendszerre, különösen a myelinizációra. A szklerózis multiplexben szenvedő betegeknél alacsony szöveti rézszintet figyeltek meg, hasonlóan a Parkinson-kórban szenvedők esetében is. A Menkes-kór, egy genetikai betegség, amely a rézanyagcsere hibáját okozza, általában halálos kimenetelű, és hangsúlyozza a magzati táplálkozás monitorozásának szükségességét a réz pótlásával.

 

A réz toxicitása

A réz toxicitás gyakori jelenség az Egyesült Államokban, amit a TMA-vizsgálatok is alátámasztanak, amelyek szerint a lakosság jelentős része túlzott szöveti rézszinttel rendelkezik. Ez a földrajzi adottságoktól függően változik, például a talaj réz- vagy cinkhiányos összetétele és a víz keménysége miatt. A réz vízvezetékekben és fogpótlásokban való használata, valamint az állati takarmányok és növények rézzel való kezelése szintén növelte a réz bevitelét. Az Egyesült Államokban a napi rézbevitel általában 3-5 milligramm között mozog, míg Indiában ez átlagosan közel 6 milligramm, egyes területeken akár 13 milligramm is lehet.

Az anyagcsere különbségei miatt egyes emberek hajlamosabbak a réz visszatartására, függetlenül a rézbevitel mennyiségétől. A TMA-vizsgálatok kimutatták, hogy a vegetáriánusok hajlamosabbak a réz felhalmozására, mint a nem vegetáriánusok. Henkin szerint a mellékvese-elégtelenségben szenvedő betegek magas szérum rézszintje javult hormonterápia után. A paraszimpatikus neuroendokrin aktivitás fokozódása szintén hozzájárulhat a megnövekedett rézterheléshez, mivel csökken a réz kiválasztása. A paraszimpatikus endokrinok, például a hasnyálmirigy, a mellékpajzsmirigy és az anabolikus szteroidok szintén növelhetik a réz visszatartását.

A TMA-vizsgálatok azt is kimutatták, hogy az orális fogamzásgátlót szedő nők és a rézzel készült méhen belüli eszközt használók esetében gyakran emelkedett szöveti rézszint tapasztalható. Ez különösen igaz lehet a terhesség során, amikor a rézszint természetesen megemelkedik, különösen a harmadik trimeszterben. Ha a terhességek közötti idő rövid, ez túlzott rézfelhalmozódáshoz vezethet, ami növeli az öröklött réztoxicitás kockázatát.

A réz toxicitása gyakran akkor fordul elő, ha az antagonista tápanyagok, például a B6-, B3-, B5- és A-vitamin, valamint a cink és vas hiányoznak az étrendből. Ezeknek a tápanyagoknak a szükséglete megnő a terhesség alatt, valamint orális fogamzásgátlók vagy andösztrogénterápia során. Krishnamachari beszámolt arról, hogy pellagrában (B3-vitamin hiány) szenvedő egyéneknél a réz felszívódása megnövekedett. A réz- és vitamintoxicitás közötti kölcsönhatásokat különösen fontos figyelembe venni Wilson-kór esetében, amely egy anyagcsere-betegség, ahol a ceruloplazmin hiánya miatt mérgező mennyiségű réz halmozódik fel a májban.

Az epével történő rézkiválasztás csökkenése vagy elzáródása is hozzájárulhat a rézfelhalmozódáshoz, még akkor is, ha a rézbevitel nem túlzott. Az ösztrogén-többletről ismert, hogy elősegíti az epehólyag-problémákat és a koleszterin- és kalciumkőképződést. Az orális fogamzásgátlók használata és a terhesség alatt megemelkedett ösztrogénszint szintén csökkenti a máj kiválasztó funkcióit, ami fokozhatja a réz visszatartását. Vírusfertőzések, például mononukleózis és hepatitis is fokozhatják a réz felhalmozódását. Gyakran megfigyeltek magas szöveti rézszintet azoknál, akiknek kórtörténetében ilyen állapotok szerepelnek.

Kérdéses, hogy a szöveti rézfelesleg vírusos fertőzés következménye-e, vagy a vírusfertőzések okoznak fokozott rézfelhalmozódást. Az is lehetséges, hogy a cink vírusellenes hatásai a réz és cink közötti kölcsönhatásból erednek, mivel a két elem antagonista módon befolyásolja egymás hatását.

Gyógyszerek, amelyek hozzájárulhatnak a réz toxicitásához

A réz eltávolításának fő útja a bélrendszeren keresztül történik, így minden olyan tényező, amely gátolja az intrahepatikus vagy extrahepatikus kiválasztást, növelheti a réz toxicitás kockázatát. Az ösztrogének mellett számos gyógyszer is hozzájárulhat a kolesztázis kialakulásához, amely akadályozza az epével történő rézkiválasztást. Ide tartoznak a következő pszichotróp és nyugtató gyógyszerek: fenotiazin-származékok (Thorazine, Stelazine, Temaril), klórdiazepoxid (Librium), dezipramin (Norpramin), imipramin (Tofranil), meprobamát (Miltown). Továbbá, diuretikumok és vérnyomáscsökkentők, mint a klorotiazid (Diupres, Diuril), valamint diabétesz elleni gyógyszerek, mint a tolbutamid és klórpropamid (Diabinese, Orinase) szintén kockázati tényezők lehetnek. Görcsös rendellenességek kezelésére használt karbamazepin (Tegretol), pajzsmirigy-ellenes szerek, például a tiouracil és metimazol (Tapazole), valamint gyulladáscsökkentő szerek, mint az indometacin (Indocin), szintén hozzájárulhatnak a réz felhalmozódásához. Ezen kívül gombaellenes gyógyszerek, mint a grizeofulvin (Fulvicin-U/F, Grifulvin), szintén kapcsolatban állhatnak a réz toxikus szintjeinek kialakulásával.

A rézhiányt előidéző tényezők

Ásványi anyagok

Bizonyos ásványi anyagok hosszú távú, nagy mennyiségű bevitele rézhiányhoz vezethet, különösen akkor, ha a szervezet rézszintje alacsony. Ezek az anyagok antagonisztikus hatást gyakorolnak a rézre, és hozzájárulhatnak a rézmérgezés kezeléséhez is. Ezenkívül a rézpótlás egyes nehézfémek mérgező hatásait csökkentheti és felszívódásukat gátolhatja. Kutatások kimutatták, hogy a fruktózfogyasztás kedvezőtlen hatással van a rézre, és fruktózzal táplált állatoknál súlyosbodó rézhiányt és májkárosodást eredményezett.

Vitaminok

A rézre antagonista hatást gyakorló vitaminok túlzott bevitele hozzájárulhat a rézhiány kialakulásához vagy súlyosbításához. Ugyanakkor a túlzott rézbevitel ezeknek a vitaminoknak a hiányához is vezethet. Érdekes módon a rézhiány számos tünete hasonlít a C-vitamin-hiány tüneteihez, és a magas C-vitamin bevitel antagonisztikusan hathat a rézre és a rézfüggő enzimekre. A rézhiány következtében fellépő változások „skorbutszerűnek” nevezhetők, és túladagolt C-vitamin bevitellel is előidézhetők. Másrészt a rézfelhalmozódás növeli bizonyos vitaminok szükségletét, mint például a D-, B1-, B12-, C-vitamin és a folsav.

 

Endokrin tényezők

A réz kiválasztása a májból gyakran a mellékvese stimulációjával történik, és kimutatták, hogy a mellékvese szteroidok növelik a rézkiválasztást. A szimpatikus endokrin rendszer fokozott aktivitása gyorsíthatja a réz kiürülését, illetve növelheti annak szükségletét a fokozott metabolikus igények miatt. Ide tartoznak a pajzsmirigy, a mellékvesekéreg és az elülső agyalapi mirigy hormonjai.

A rézzel szinergikus tápanyagok

Ritkán fordul elő egyetlen tápanyaghiány önmagában, hiszen más tápanyaghiányok és túlzott bevitelek is befolyásolhatják a rézhiány kialakulását. Például a rézhiányos állapotban csökken az A-, C-, B6-, B3- és B5-vitamin szükséglet, míg a rézhiány növeli más vitaminok, mint a D-, B1-, B12- és folsav szükségletét. A szinergikus tápanyagok pótlása hozzájárulhat a rézhiány okozta káros hatások mérsékléséhez és a rézegyensúly helyreállításához. A D-vitamin például segíthet a kortikoszteroidok túltermelése következtében fellépő rézretenció csökkenésének ellensúlyozásában.

A rézzel szinergikus ásványi anyagok közé tartozik a kalcium, a kobalt, a szelén, a nátrium és a vas. A túlzott vasbevitel azonban gátolja a réz felszívódását a bélrendszerben, és mindkettőre szükség van a hemoglobintermeléshez.

Pajzsmirigy-elégtelenség és a réz

A megemelkedett szöveti rézszint gyakran összefügg a pajzsmirigy-alulműködéssel. A réz több módon is befolyásolhatja a pajzsmirigy működését. Először is, antagonisztikus hatást gyakorol a vasra, és kutatások kimutatták, hogy a vashiány hozzájárulhat a pajzsmirigy-elégtelenség kialakulásához. Emellett a réz inzulinhatáson keresztül is közvetett hatással lehet a pajzsmirigy működésére, mivel az inzulin antagonizálja a pajzsmirigy hormontermelését. Megfigyelték, hogy a magas szöveti rézszint fokozott inzulinszekrécióval társulhat, és ez különösen terhesség alatt vagy ösztrogénterápia során emelkedik meg. A réz és az inzulin közvetlen kapcsolatát még nem igazolták, de az ösztrogén és az inzulin közötti összefüggés jól dokumentált. A réz-kalcium-D-vitamin kapcsolat is szerepet játszhat, mivel a réz növeli a kalcium szöveti visszatartását, a kalcium pedig hozzájárul az inzulin felszabadulásához.

A szöveti réz felhalmozódásához kapcsolódó további állapotok közé tartozik a krónikus Epstein-Barr vírus (EBV) és citomegalovírus (CMV) fertőzések, érzelmi zavarok, hipoglikémia, fáradtság, mióma daganatok, alacsony vérnyomás, átmeneti magas vérnyomás, étvágytalanság, PMS, AIDS, dermatózis, endometriózis, meddőség, hajhullás, álmatlanság és fejfájás. A TMA-teszteken kimutatták, hogy azok a személyek, akiknél magas a szövetréz felhalmozódás, gyakran érzelmileg orientáltak és kreatív foglalkozásokat űznek, mint például művészek, zenészek, szobrászok és színészek. Az alacsony szöveti rézszint vagy magas cink/réz arány gyakrabban társul bal agydominanciával és intellektuális tevékenységekkel.

MIÉRT A HAJSZÖVET ANALÍZIS?

A réz tápanyag jelentősége nyilvánvaló az enzimrendszerekben való szükségessége miatt. A réz toxicitás káros hatásait gyakran jobban figyelembe veszik, mint a rézhiányt. A réz egyensúlya azonban különösen fontos más tápanyagokkal kapcsolatban. Ugyanolyan figyelmet kell fordítani a rézhiány lehetőségére, mint a réz toxicitására.



A haj ásványi elemzése  egyedülálló és átfogó betekintést nyújt az egészségi állapotába és segíti szervezete megértését. A mintavétel egyszerű és fájdalommentes, csupán néhány hajszálat igényel a fejbőr közeléből. A páciens nem csak egy leletet kap kézhez, hanem egy személyre szabott jelentést is, ami magában foglalja az ajánlásokat a táplálkozási és életmódbeli változtatásokra, illetve szükség esetén táplálékkiegészítőkre vonatkozóan, hogy a páciens javíthassa ásványianyag-egyensúlyát és csökkentse a toxikus fémek hatásait.

REFERENCIÁK

Forrás: David L. Watts, D.C., Ph.D., F.A.C.E.P.i.

Referenciák:

    1. Hart EB et al: Iron In Nutrition. VII. Copper as a Supplement to Iron for Hemeb-globin Building in the Rat. /. Biot. Chem. 77, 1928. 
    2. Mills ES: Idiopathic Hypochron/emia. Am. J. Med. Sci., 182, 1931. 
    3. Daniels AL, Wright OE: Iron and Copper Retentions in Young Children. /. Nutr. 8, 1934. 
    4. Cartwright GE, Wintrobe MM: Copper Metabolism in Normal Subjects. /. Clin. Nutr., 14, 1964. 
    5. Medeiros DM et al. Copper and Sodium Concentration in Rat Hair as Related to Dietary Intake. Nutr. Res. 3, 1983. 
    6. Klevay LM: Hair as a Biopsy Material. II Assessment of Copper Nutriture. Am. J. Clin. Nutr. 23, 1970. 
    7. Deeming SB, Weber CW: Hair Analysis of Trace Minerals in Human Subjects as Influenced by Age, Sex and Oral Contraceptive Use. Am. J. Clin. Nutr., 31, 1978. 
    8. Vir SC et al: Serum and Hair Concentrations of Copper During Pregnancy. Am. J. Clin. Nutr., 34, 1981. 
    9. Laker M: On Determining Trace Element Levels in Man; The Uses of Blood and Hair. Lancet, 2, 1982. 
    10. Ikeda T, et al: Hair Copper and Zinc Concentrations in Handicapped Children with Anticonvulsants. Dev. Pharmacol. Ther., 6, 1983. 
    11. Jacob RA et al: Hair as a Biopsy Material v. Hair Metal as an Index of Hepatic Metal in Rats; Copper and Zinc. Am. J. Clin. Nutr. 31, 1978. 
    12. Baumslag N, et al: Trace Metal Content of Maternal and Neonate Hair. Arch. Environ. Hlth. 29, 1974. 

    13.Hambidge KM: Increase in Hair Copper Concentration with Increasing Distance from the Scalp. Am. J. Clin. Nutr., 26,1973. 

    1. Hambidge KM: Hair Analysis. Ped. Clin. N. Am., 27, 1980. 
    2. Osaki S, et al: The Mobilization of Iron from Perfused Mamalian Liver by a Serum Copper Enzyme, Ferroxidase I. /. Biol. Chem., 246, 1971. 
    3. Fairbanks VF, et al: Clinical Disorders of Iron Metabolism. 2nd Ed. Grune and Stratum, N.Y., 1971. 
    4. Mowat AG, Hothersall TE: Nature of Anaemia in Rheumatoid Arthritis. VII. Iron Content of Synovial Tissue in Patients with Rheumatoid Arthritis and in Normal Individuals. Ann. Rheum. Dis., 27, 1968. 
    5. Kishore V, et al: Effect of Nutritional Copper Deficiency on the Development of Adjuvant Arthritis in the Rat. Trace Substances in Environmental Health XVI. Hemphill, D.D., Ed. Univ. Mo. Columbia, 1982. 
    6. Rainsford KD: Environmental Metal Ion Pertubations, Especially as They Affect Copper Status, Are a Factor in the Etiology of Arthritic Conditons: An Hypothesis. Inflammatory Diseases and Copper. Sorenson, J.R.J., Ed. Humana Press, N.J., 1982. 
    7. Mason KE: A Conspectus of Research on Copper Metabolism and Requirements of Man. J.Nutr., 109, 1979. 
    8. Chandra RH, Newberne AM: Nutrition Immunity and Infection. Mechanism of Interactions. Plenum Press, N.Y., 1977. 
    9. Weinberg ED: Iron and Susceptibility to Infectious Disease. Bacterial Nutrition. Lichstein H.C., Ed. Hutchinson Ross Publ., Co., Penn, 1983. 
    10. Beisel WR: The Effect of Infection on Host Nutritional Status. Advances in Human Clinical Nutrition. Vitale, J.J., Broitman, S.A., Eds. John Wright. PSG, Inc., Boston, 1982. 
    11. Collie WR et al: Hair in Menkes Disease: A Comprehensive Review. Hair Trace Elements and Human Illness. Brown, A.C., Crounse, R.G., Eds. Prager Pub., N.Y., 1980. 
    12. Graham GG, Cordano A: John Hopkins Med. J., 124, 1969. 

    26 .A1-Rashid RA, Spangler J: N.E.J.M., 285, 1971. 

    1. Karpel JT, Peden VH: /. Ped., 80, 1972. 
    2. Luster MI et al: Immunological Alterations in Mice Following Acute Exposure to Di-ethylstilbestrol. Biological Relevance of Immune Suppression as Introduced by Genetic, Therapeutic and Environmental Factors. Dean, J.H., Padarathsingh, M., Eds. Van Nosstrand Reinhold, Co., N.Y., 1981. 
    3. Dumont AE et al: Siderosis of Lymph Nodes in Patients with Hodgkin’s Disease. Cancer, 38, 1976. 
    4. Sorenson RJ et al: Antineoplastic Activities of Some Copper Salicylates. Trace Substances in Environmental Health XVI. Hemphill, D.D., Ed. Univ. Mo. Columbia, 1982. 
    5. Dickerson JWT: Nutrition of the Cancer Patient. Advances in Nutritional Research Vo. 5. Draper, H.H., Ed. Plenum Pub., N.Y., 1983. 
    6. Aspin N, Sass-Kortsak A: Copper. Disorders of Mineral Metabolism Vol.1. Trace Minerals. Bronner, F., Coburn, J. Eds. Academic Press, N.Y., 1981. 
    7. Graham GC, Cordano A: Copper Deficiency in Human Subjects. Trace Elements in Human Health and Disease. Prasad, A.S., Ed. Academic Press, N.Y., 1976. 
    8. Underwood EJ: Trace Elements in Human and Animal Nutrition 4th Ed. Academic 106 The Nutritional Relationships of Copper Press, N.Y., 1977. 
    9. Watts DL: Determining Osteoporotic Tendencies from Tissue Mineral Analysis of Human Hair, Type I and Type II. Townsend Newsletter For Drs. Aug./Sept., 1986. 
    10. Klevay LM: Coronary Heart Disease: The Zinc/Copper Hypothesis. Am. J. Clin. Nutr., 28, 1975. 
    11. Klevay LM: The Role of Copper and Zinc in Cholesterol Metabolism. Advances in Nutritional Research. Draper, H.H., Ed. Plenum Pub., N.Y., 1971. 
    12. Davies IJT: The Clinical Significance of the EssentialBioligicalMetals. Charles Thomas, Pub., Ill, 1972. 
    13. Pratt WB, Phippen WG: Elevated Hair Copper Level in in Idiopathic Scolosis, Preliminary Observations. Spine 5, 1980. 
    14. Guy ton AC: Textbook of Medical Physiology, 4th Ed. W.B. Saunders, Co., Phil., 1971. 
    15. Underwood EJ: Trace Elements in Human and Animal Nutrition, 4th Ed. Academic Press, N.Y., 1971. 
    16. Douglas et al: Trace Elements in Scalp-Hair of Persons with Multiple Sclerosis and of Normal Individuals. Clin. Chem. 24, 1978. 

    43.0’Dell BL: Biochemistry of Copper. The Medical Clinics of North America. 60,1976. W.B. Saunders, Co., Phil. 

    1. Collie WR: Hair in Menkes Disease: A Comprehensive Review. Hair Trace Elements and Human Illness. Brown, Crounse, Eds. Prager Pub., N.Y., 1980. 
    2. Scheinberg IH et al: The Concentration of Copper and Ceruloplasmin in Maternal and Infant Plasma at Delivery. /. Clin. Invest. 33, 1954. 
    3. Prohaska JR, Lukasewycz DA: Copper Deficiency Suppresses the Immune Response of Mice. Science 213, 1981. 
    4. Mason KE: A Conspectus of Research on Copper Metabolism and Requirements of Man. /. Nutr., 109, 1979. 
    5. Aspin N, Sass-Kortsak A: Copper. Disorders of Mineral Metabolism, Vol.1. Trace Minerals. Bronner, F., Coburn, J., Eds. Academic Press, N.Y., 1981. 
    6. Underwood EJ: Trace Elements in Human and Animal Nutrition 4th Ed. Academic Press, N.Y., 1977. 
    7. Davies IJT: The Clinical Significance of the Essential Biological Metals. Charles Thomas, Pub., II., 1972. 

    51.Finley EB, Cerklewski FL: Influences of Ascorbic Acid Supplementation on Copper Status in Young Adult Men. Am. J. Clin. Nutr., 37, 1983. 

    1. Carlton WW, Henderson W: Studies in Chickens Fed a Copper Deficient Diet Supplemented with Ascorbic Acid, Resperine and Diethylstilbestrol. /. Nutr., 85, 1965. 
    2. Hill CH, Starcher B: Effects of Reducing Agents on Copper Deficiency in the Chick. /. Nutr., 85, 1965. 
    3. Evans GW, Cornatzer WE: Biliary Copper Excretion in the Rat. Proc. Soc. Exp. Biol. Med. 136, 1971. 
    4. Henkin RI: Trace Element Metabolism in Animals Vol. II. Hoekstra, W.G., et al, Eds. Univ. Park Press, Md., 1974. 
    5. Ibid. 
    6. Klim RG et al: Intestinal Calcium Absorption in Exogenous Hypercorticism. Role of 25(OH) D and Corticosteroid Dose. /. Clin. Invest., 60, 1977. 
    7. Scheinberg IH, Sternlieb I: Copper Toxicity and Wilson’s Disease. Trace Elements in Human Health and Disease, Vol. I. Prasad, A.S., Ed. Academic Press, N.Y., 1976. 
    8. Aspin N, Sass-Kortsak A: Copper. Disorders of Mineral Metabolism, Vol. I. Bronner, F., Coburn, J.W., Eds. Academic Press, N.Y., 1981. 
    9. Henkin RI: Trace Element Metabolism in Animals Vol II. Hoekstra W.G. et al, Eds. Univ. Park Press, MD., 1974. 
    10. Underwood EJ: Trace Elements in Human and Animal Nutrition. 4th Ed. Academic Press, N.Y., 1977. 
    11. Watts DL: The Effects of Oral Contraceptive Agents on Nutritional Status. Am. Chiro. Mar. 1985. 
    12. Altschule MD: Nutritional Factors in General Medicine, Effects of Stress and Distorted Diets. Charles Thomas, Pub. II., 1978. 
    13. Kirshnamachari KAVR: Some Aspects of Copper Metabolism in Pellagra. Am. J. Clin. Nutr., 27, 1967. 
    14. Olatunbosun DA et al: Serum-Copper in StickleCell Anemia. Lancet 1, 1975. 
    15. Bennion LJ et al: Effects of Oral Contraceptives on the Gallbladder Bile of Normal Women. N.E.J.M., 294, 1976. 
    16. Ingelfinger FJ: Gallstones and Estrogens. N.E.J.M., 290, 1974. 
    17. Kranitt MJ et al: The Response to Challenge with the Synthetic Estrogen, Ethinyl Estradiol. N.E.J.M., 277, 1967. 
    18. Ockner RK, Davidson CS: Hepatic Effects of Oral Contraceptives. N.E.J.M., 285,1971. 
    19. Altschule MD: Nutritional Factors in General Medicine, Effects of Stress and Distorted Diets. Charles Thomas, Pub. II., 1978. 

    71.Dillman E et al: Hypothermia in Iron Deficiency Due to Altered Triiodthyronine Metabolism. Am. J. Physiol., 1980. 

    1. Tucker DM et al: Neuropsychological Effects of Iron Deficiency. Neurobiology of the Trace Elements, Vol. I. Dreosti, I.E., Smith, R.M., Eds. Humana Press, Clifton, NJ., 1983. 
    2. Watts DL, Heise TL: Balancing Body 107 Journal of Orthomolecular Medicine Vol. 4, No. 2, 1989 Chemistry. T.E.I. Sav. Ga. 1987. 
    3. Spellacy WN, Goetz FC: Plasma Insulin in Normal Late Pregnancy. N.E.J.M. 268,1963. 
    4. Gershberg H et al: Glucose Tolerance in Women Receiving an Ovulatory Suppressant. Diabetes 13, 1964. 
    5. Javier Z et al: Ovulatory Suppressants, Estrogen, and Carbohydrate Metabolism. Metabolism 17, 1968. 
    6. Flynn A: Estrogen Modulations of Blood Copper and Other Essential Metal Concentrations. Inflammatory Disease and Copper. Sorenson, R.J., Ed. Humana Press, Clifton, N.J., 1982. 
    7. Leclereq-Meyer V et al: Effect of Calcium and Magnesium on Glucagon Secretion. Endocrinol, 93, 1973. 
    8. Malaisse WJ et al: The Stimulus-Secretion Coupling of Glucose-Induced Insulin Release. /. Lab. Clin. Med. 76, 1970. 
    9. Cross HS, Peterlik M: Hormonal and Ionic Control of Phosphate Transport in the Differentiating Enterocyte. Progress in Clinical and Biological Research, Vol. 168. Epithelial Calcium and Phosphate Transport Molecular and Cellular Aspects. Bonner, F., Peterlik, M., Eds. Alan R. Liss, Inc., N.Y. 1984.