Ft
0
0
Subtotal: Ft
No products in the cart.

A kálcium a test minden sejtjében megtalálható. A kálcium több mint kilencven százaléka azonban a csontokban és a fogakban raktározódik. A test csontos szövetei nemcsak szerkezeti támaszként szolgálnak, hanem kálcium és egyéb ásványi anyagok raktáraként is. Ezeket az ásványi anyagokat a szervezet igény szerint fel tudja használni. A kalcium más szövetekben a következőképpen oszlik el: az agyban körülbelül 4-5 milligramm 100 grammonként; a szív, 7-8; vese, 19; máj, 7; izmok, 7-8; bőr és lép, 9-10. Az RDA kalcium csecsemők számára, napi 350-540 milligramm; felnőttek, 1000 milligramm naponta; és szoptató nők, 1200 milligramm naponta.

A kalcium funkciói

A kalcium más elemekkel együttműködve a csont- és fogstruktúrák fő összetevője. A csontos szövetek kalcium raktárat biztosítanak, amely szükség esetén felhasználhatóak az extraskeletális funkciók, például a sav-lúg egyensúly fenntartása érdekében. 

A kálcium, mint potenciális biológiai hírvivő fontosságát Ringer figyelte meg 1883-ban. Nem sokkal később megállapították, hogy a kalcium elengedhetetlen a szívizom összehúzódásához. Ma már ismert, hogy a kalcium hírvivőként vesz részt, és specifikus kálciumcsatornákon keresztül jeleket hordoz a sejten belüli tevékenységekre.1 A kálciumionok nélkülözhetetlenek a normál véralvadáshoz, a glikolitikus enzimek aktiválásához és stabilitásához, valamint a sejtosztódáshoz és -differenciálódáshoz szükséges enzimek aktiválásához. A kalcium részt vesz a kiválasztási folyamatokban is. Az inzulin felszabadulása például a megfelelő kalcium elérhetőségétől függ. A kalcium serkentheti az inzulin felszabadulásat is.

Kálcium szabályozása

A kalcium szabályozása a szövetekben és a szérumban a vázszerkezetek rovására történik.** A mellékpajzsmirigy hormon (PTH), a kalcitonin és a D-vitamin a kalcium homeosztázisban részt vevő fő hormonok. A kalciumszabályozásra gyakorolt hatásuk a vesére, a csontreszorpcióra és a bélrendszeri felszívódásra kifejtett hatásukon keresztül nyilvánul meg. Más hormonok szintén pozitívan vagy negatívan befolyásolják a kalciumot. Az inzulin pozitív hatással van a kalcium-visszatartásra. Az inzulinterápia csökkenti a vizelet kalciumveszteségét. Az ösztrogén és a prolaktin szintén csökkenti a vizelet kiválasztását, mivel stimulálják az aktív D-vitamin metabolitokat. A fokozott kalciumkiválasztást mind a pajzsmirigy, mind a mellékvesekéreg túlműködése okozhatja. A mellékvese glükokortikoidjai D-vitamin-ellenes hatásuk miatt csökkentik a kalcium bélrendszeri felszívódását. A túlzott aldoszteronszekréció növeli a vizelettel történő kalciumkiválasztást is. Sok gyógyszer gátolja a kalcium felszívódását. A leggyakoribbak közé tartoznak a görcsoldók, mint a fenobarbitál és a difenilhidantoin, amelyek hozzájárulhatnak az oszteomaláciához.

Az alumínium-hidroxidot tartalmazó antacidok megkötik a kalciumot a bélben, és dokumentáltan hozzájárulnak a osteomalacia kialakulásához is. A kortizonterápia jelentősen növeli a kálcium kiválasztását. A vizelethajtók, a tiazidok kivételével, hozzájárulnak a kálcium elvesztéséhez. 

Az oxálsavat és/vagy fitinsavat tartalmazó élelmiszerek megkötik a kálciumot, megakadályozva a bélfelszívódást. A magas fehérjebevitel bizonyos esetekben a kálcium felszívódásának csökkenéséhez vagy a vizeletkiválasztás fokozódásához vezethet.  

A felszívódási zavarok, amelyek megnövelik az átmeneti időt és hasmenést okoznak, rontják a kalcium felszívódását. Ez előfordulhat gastrointestinalis műtétek, például jejunoileális bypass és szubtotális gastrektómia következtében. A veseelégtelenség, a nefrotikus szindróma, a rosszul kontrollált cukorbetegség és a fiatalkori diabétesz olyan állapotok, amelyek a rossz kálciumszintet produkálnak. 

A kálciumhiányhoz hozzájáruló tényezők

Számos tényező negatívan befolyásolja a kalcium állapotát, és negatív kalciumegyensúlyhoz vezethet, anélkül hogy a szérumkalciumban rendellenességek lépnének fel. A kalciummal antagonista ásványi anyagok túlzott bevitele hozzájárulhat a kalciumhiány kialakulásához. A kalcium ezen elemek antagonistájának is tekinthető, és segíthet csökkenteni a nehézfémek, például az ólom és a kadmium felszívódását, valamint a felesleges szöveti vas tárolását.

A nátriumról régóta ismert, hogy hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. Egyes társadalmak nagy mennyiségű nátriumot fogyasztanak, mégis alacsony a magas vérnyomás előfordulási gyakorisága, míg mások kevés nátriumot fogyasztanak, mégis magas vérnyomásban szenvednek. Az Egyesült Államokban végzett tanulmányok szerint a magas vérnyomású egyének kevesebb kalciumot fogyasztanak, mint a normál vérnyomásúak. A hipertóniás betegek körében 18%-kal alacsonyabb a kalciumbevitel. A kutatások azt is kimutatták, hogy a kalcium-kiegészítés csökkenti a vérnyomást esszenciális hipertóniában szenvedőknél, mivel a kalcium natriuretikus hatással rendelkezik.

A kalcium más ásványi anyagokkal szinergikus anyagcsere- és/vagy szerkezeti funkcióval bír. Például a réz szinergetikus kapcsolatban áll a kalciummal, mivel részt vesz a kollagéntermelésben és a fehérje-keresztkötések kialakításában.

Bizonyos vitaminok antagonista hatásúak lehetnek a kalciummal. Az A-vitamin például antagonizálja a D-vitamint, így közvetetten befolyásolja a kalcium anyagcseréjét. Az A-vitamin serkenti a pajzsmirigy működését is, amely szintén hatással van a kalcium állapotára. Egyes vitaminok serkentik az anyagcsere sebességét, és a megnövekedett szimpatikus neuroendokrin aktivitás hozzájárulhat a kalciumveszteséghez. Számos vitamin szinergikus kapcsolatban áll a kalciummal, beleértve a D-vitamint is.

Hipokalcémia

A hipokalcémia viszonylag ritka klinikai probléma. Az idegrendszer különösen érzékeny az alacsony szérumkalcium hatásaira. Ha a kalcium ionos formája 4 milligramm százalék (mg%) alá, vagy a teljes szérumkalcium körülbelül 7 mg alá csökken, az idegrendszer hiperirritábilissá válhat. A hipokalcémia végül érzékszervi zavarokhoz, tetániához és szívizom működési zavarokhoz vezethet. Az alacsony szérumkalcium legfőbb megnyilvánulása a tetánia, amely általában izomgörcsöket, gégeszorítást, görcsrohamokat, és súlyos esetben légzési elégtelenség következtében halált okozhat. A valódi hipokalcémia okai közé tartozik a krónikus veseelégtelenség, felszívódási zavar és hypoparathyreosis. A hypoalbuminémia nem mindig jár együtt csökkent ionizált kalciumszinttel, ezért még hypocalcaemia esetén sem okozhat tetániát. A pozitív Chvostek-jel általában hipokalcémiára utal; a hypocalcaemia azonban nem mindig ad pozitív Chvostek-jelet. A hipokalcémiában szenvedő betegek 73%-ánál ez a jel hiányzik.

A kalciumhiányhoz olyan állapotok is társultak, amelyek nem feltétlenül kapcsolódnak hipokalcémiához. Ezek a következők:

  • Allergia (hisztamin)
  • Mellékvese hiperaktivitás
  • Hipertónia
  • Hiperkinézis
  • Szorongás
  • Pajzsmirigy túlműködés
  • Álmatlanság (I. típus)
  • Osteomalacia
  • Szimpatikus dominancia
  • Rheumatoid arthritis

A csontritkulás is összefügg a kalciumhiánnyal, amelyről később részletesebben is szó lesz.

Hiperkalcémia

A hiperkalcémia a szérumkalcium 10,5 mg% feletti értéke. Az elsődleges hyperparathyreosis és a rosszindulatú daganatok a hiperkalcémia fő okai. Az akut immobilizáció, a D-vitamin-hipervitaminózis vagy a D-vitaminnal szembeni fokozott szöveti érzékenység, valamint a Paget-kór is összefüggésbe hozható a szérum kalciumszint emelkedésével. A magas szérumkalciumszint egyéb okai közé tartozik az Addison-kór (krízis), a myxedema, a thyrotoxicosis, a tej-lúg szindróma és a tiazid diuretikumok használata.

A hypercalcaemiával összefüggő hyperparathyreosis okozta állapotok a következők:

  • Túlzott szomjúság
  • Száj- és torokszárazság
  • Izomfájdalmak
  • Rövid távú emlékezetkiesés
  • Kalcifikus íngyulladás
  • Chondrocalcinosis
  • Depresszió
  • Hallási nehézségek
  • Fáradtság
  • Ízületi merevség
  • Gyengeség
  • Nyugtalan láb szindróma
  • Székrekedés
  • Dyspepsia
  • Kötőhártya-gyulladás

A hyperparathyreosis számos, a gyomor-bélrendszerrel és a húgyúti rendszerrel kapcsolatos tünethez hozzájárulhat. A hyperparathyreosis klasszikus leírása úgy hangzik: „nyögésekből, csontokból, nyögésekből és kövekből áll.” Egyes kutatók arra utaltak, hogy bizonyos izomcsoportok gyengének bizonyulnak az elsődleges hyperparathyreosisban szenvedő betegeknél. Ezek közé tartozik a psoas, a gluteus medius, a combhajlító izom, a deltoid és a bicepsz.

CSONTRITKULÁS

A csontritkulás több mint hatmillió embert érint az Egyesült Államokban, és valószínűleg a kalciumhiánnyal kapcsolatos legszélesebb körben elismert állapot lett. A kalcium-kiegészítés általánosan elfogadott terápia erre az állapotra. A tanulmányok azonban kimutatták, hogy a kalcium-kiegészítés önmagában hosszabb ideig tartó kalcium-visszatartás csökkenéséhez vezetett, vagy csak csekély jótékony hatásai voltak. A csontritkulásnak számos oka lehet. A táplálkozási tényezők sokfélesége, a kalciumhiányon kívül, szintén hozzájárulhat az oszteoporózisos folyamathoz. A kalcium-kiegészítés más ásványi anyagok hiánya, például magnézium, foszfor és réz hiánya esetén is hozzájárulhat a csontritkulás kialakulásához. Például a magnézium a csont felszínén rakódik le, és ha valakinek a magnéziumszintje a határvonalon van, a kalciumpótlás tovább súlyosbíthatja a magnéziumhiányt.

A magnéziumhiány a csont kérgének elvékonyodását okozza, ami törékenységhez vezet. Ha a neuroendokrin tényezőket is figyelembe vesszük, azt találták, hogy több mint 30 különböző mechanizmus járulhat hozzá a csontritkulás kialakulásához, ami megmagyarázza, hogy miért vitatott az osteoporosis etiológiája.

Számos tényező hozzájárulhat a hiperkalciúria kialakulásához is. Mivel az oszteoporózisos betegek többségénél nem jelentkezik hiperkalciúria, a vizelettel történő kalciumürítés önmagában nem biztos, hogy megbízható indikátora az oszteoporózisnak. Ha megnövekedett a vizelet kalciumkiválasztása, különbséget kell tenni az abszorpciós és reszorpciós hiperkalciúria között. A vizelet hidroxiprolin-kreatinin aránya, a kalcium-kreatinin arány és a szérum hidroxiprolin-kreatinin aránya jó mutatói lehetnek a csontfelszívódásnak.

Mint korábban említettük, a csontritkulásnak általában több oka van. Egyes esetekben azonban az ebből eredő kalciumveszteség a csontok nem specifikus, másodlagos válasza lehet egy mögöttes anyagcsere-problémára. A parathormon segíti más hormonok fiziológiás válaszát, amelyek aktivitása a kalciumtól függ. A kalcium számos enzimre hatással van, és közvetíti számos hormon működését és felszabadulását. Például, ha a szervezetnek megnövekedett mennyiségű inzulinra van szüksége, a mellékpajzsmirigy aktivitása fokozódik, ami kalciumreszorpciót eredményez. Ez további kalciumot biztosít az inzulin és más hormonok felszabadulásához. A tünetek kezelése helyett a beteg anyagcsere-problémáinak kezelésére van szükség. Ha a betegnél felnőttkori cukorbetegség alakul ki, akkor csontritkulása nem javul, amíg a diabéteszes állapotot nem kezelik.

Vitaminok és ásványi anyagok esetében ritkán fordul elő egyetlen tápanyag hiánya; általában több hiányosság is fennáll. Ugyanez érvényes az endokrin rendellenességekre is. Ritkán fordul elő egyetlen endokrin mirigy túlműködése vagy alulműködése. Például, amikor a mellékpajzsmirigy túlműködése alakul ki, gyakran pajzsmirigy alulműködés is jelen van. A pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegeknél gyakran emelkedett a mellékpajzsmirigy-hormon szintje. A megnövekedett pajzsmirigy-aktivitás látszólag csökkenti a mellékpajzsmirigy-aktivitást; ezért a pajzsmirigy támogatása indokolt azoknál a betegeknél, akiknél hyperparathyreosis mellett osteoporosis is kialakul. Ezzel szemben a pajzsmirigy-túlműködés okozta csontritkulás, amely gyakran fokozott mellékvese-működéssel jár, javulhat a mellékpajzsmirigy támogatásával.

A Tissue Mineral Analysis (TMA), mint a kalcium állapotának szűrőeszköze

A TMA-vizsgálatok kimutatták, hogy a csontritkulás azoknál a betegeknél fordul elő, akiknél a hajszálak kalciumszintje emelkedett vagy csökkent. Ez alapján meghatározhatók az osteoporosis különböző típusai (I. és II. típus). A TMA nem az abszolút hiányosságok diagnosztizálására szolgál, hanem a relatív hiányok és egyensúlyhiányok értékelésére. Mivel az ásványi anyagok szinergikusak és antagonisták, a relatív túlzott mennyiségek és hiányok könnyen meghatározhatók a TMA-vizsgálatok alapján, figyelembe véve a páciens anamnézisét és más klinikai adatokat.

Mivel a belső elválasztású mirigyek szabályozzák a nyomelem-anyagcserét, és a nyomelemek befolyásolják az endokrin funkciókat, a hajban talált nyomelem mintázatok hasznosak lehetnek a test ásványi egyensúlyának és az endokrin állapotnak a meghatározásában. Például, az alacsony kalcium- és magnéziumszinthez képest megemelkedett szöveti nátrium- és káliumszint fokozott sejten belüli nátrium- és káliumretencióra utalhat, ami a megnövekedett mellékvese-funkció következménye. A megemelkedett epinefrin szint sejten belüli káliumretenciót eredményez, amelyet a Na-K ATPáz enzim közvetít. A nátrium-visszatartás a megnövekedett káliumretencióval együtt a mellékvesekéreg fokozott aldoszteron-termelésének eredménye.

A megemelkedett glükokortikoidok és az aldoszteron fokozzák a kalcium és a magnézium kiválasztását. A túlzott aldoszteronszekréció ismert, hogy magnéziumvesztést okoz, de lehetséges, hogy a magnéziumhiány elősegíti az aldoszterontermelést, mivel a magnéziumhiány mellett a mellékvesekéreg zona glomerulosájában hiperplázia alakulhat ki. 

A fokozott pajzsmirigy-aktivitás szintén elősegíti a magnézium- és kalciumvesztést, a pajzsmirigy és a mellékvese közötti szinergikus kapcsolat révén. A mellékvese szteroidok, különösen a glükokortikoidok, antagonizálják a mellékpajzsmirigy hormon hatásait. Egyes szerzők úgy vélik, hogy a TMA-nátrium- és kálium-vizsgálatok klinikailag nem jelentősek, és nem tükrözik megfelelően a mellékvese működését. Ez valószínűleg a laboratóriumi előkészítési és tesztelési technikák hiányosságainak tudható be, amelyek érvényteleníthetik az eredményeket. Az ásványianyag-szintek önmagukban történő értékelése nem olyan fontos, mint azok kölcsönhatásainak megértése.

Az alacsony nátrium- és káliumszinthez képest megemelkedett szöveti kalcium- és magnéziumszint a pajzsmirigy alulműködésére és mellékvese-elégtelenségre utal, amely fokozott mellékpajzsmirigy-aktivitást jelez. A mellékpajzsmirigyhormon növeli a kalcium és magnézium felszívódását és visszaszívódását a vesében, miközben csökkenti a nátrium, kálium és foszfor visszaszívódását. Mivel a mellékpajzsmirigyhormonnak nagyobb befolyása van a kalciumra, gyakran relatív magnéziumhiány áll fenn. A magnéziumhiány fokozza a mellékpajzsmirigyhormon aktivitását. Relatív magnéziumhiány esetén a magnézium-kiegészítés nyugtató hatású a mellékpajzsmirigyre, míg abszolút hiány esetén a magnézium-kiegészítés fokozza a mellékpajzsmirigy-aktivitást.

A mellékvese aktivitásának csökkenését jelzi a szövetek megnövekedett magnéziumszintje és az alacsony nátrium- és káliumszint. A túlzott magnézium ismert módon csökkenti a mellékvesék működését.

következtetés

Más ásványi anyagokhoz hasonlóan a kalciumot is a többi kofaktorhoz viszonyítva lehet a legjobban értékelni, függetlenül attól, hogy vizelettel, vérrel vagy szövetekkel vizsgálják. Ha figyelembe vesszük a kalcium szinergikus és antagonista tápanyagait, kevesebb ellentmondás és jobb eredmény érhető el a kalciumzavarok, különösen a csontritkulás táplálkozási kezelésében. Az ember átfogó kezelése – egy betegség vagy egyetlen tápanyag egyensúlyhiányának kezelése helyett – sokkal kifizetődőbb és előnyösebb lehet a csontritkulásban szenvedők számára.

Ahogy Albright kijelentette: „A csontritkulás az oszteoblasztok csökkent oszteoidtermelése, és a szöveti anyagcsere hibája.” Mivel a szöveti ásványianyag-analízis (TMA) gazdaságosan elvégezhető és számos tápanyag-kölcsönhatást képes kimutatni, kiváló eszköz lehet a kalcium állapotának felmérésére. A csontritkuláshoz hozzájáruló sokféle tényező miatt a TMA segíthet a kezelés eklektikus, holisztikus megközelítésének kialakításában.

MIÉRT A HAJSZÖVET ANALÍZIS?

A haj ásványi elemzése  egyedülálló és átfogó betekintést nyújt az egészségi állapotába és segíti szervezete megértését. A mintavétel egyszerű és fájdalommentes, csupán néhány hajszálat igényel a fejbőr közeléből. A páciens nem csak egy leletet kap kézhez, hanem egy személyre szabott jelentést is, ami magában foglalja az ajánlásokat a táplálkozási és életmódbeli változtatásokra, illetve szükség esetén táplálékkiegészítőkre vonatkozóan, hogy a páciens javíthassa ásványianyag-egyensúlyát és csökkentse a toxikus fémek hatásait.

REFERENCIÁK

Forrás: David L. Watts, D.C., Ph.D., F.A.C.E.P.i.

Referenciák:

  1. Berridge MJ: The interaction of cyclic nucleotides and calcium in the control of cellular activity. Advances in Cyclic Nucleotide Research, Vol. 6. Greengard, P., Robi-son, G.A., Eds. Raven Press, N.Y., 1975. 
  2. Ibid. 
  3. Monnier L, et al: Intestinal and renal handling of calcium in human diabetes mellitus: Influence of acute oral glucose loading and diabetic control. /. Clin. Inves. 8, 1978. 
  4. Recker RR, et al: Effect of estrogens and calcium carbonates on bone loss in postmenopausal women. Ann. Int. Med. 87,1977. 
  5. Kumar R, et al: Elevated 1,25-dihydroxyvita-min D plasma levels in normal human pregnancy and lactation. /. Clin. Inves. 63, 1979. 
  6. Aub JC, et al: Studies of calcium and phosphorus metabolism III. The effects of thyroid hormones and thyroid disease. /. Clin. Inves. 

7, 1929. 7. Krane SM, et al: The effects of thyroid disease in calcium metabolism in man. /. Clin. Inves. 35, 1956. 

  1. Kleeman CB, et al: Metabolic observation in a case of thyrotoxicosis with hypercalcuria. /. Clin. Inves. 18, 1958. 
  2. Harrison HE, Harrison HC: Transfer of calcium across intestinal wall in relation to action of vitamin D and Cortisol. Am. J. Physiol. 99, 1960. 
  3. Massry SG: Renal handling of calcium. Disorders of Mineral Metabolism, Vol. II. Bronner, R., Coburn, J., Eds. Academic Press, N.Y., 1982. 
  4. Shafer RB, Nuttal FQ: Calcium and folic acid absorption in patients taking anticonvulsant drugs. Metab. Clin. Exp. 41, 1975. 
  5. Weiner MW, Epstein FH: Signs and symptoms of electrolyte disorders: Clinical Disorders of Fluid and Electrolyte Metabolism, 2nd Ed. Maxwell, M.H., Kleeman, C.R., Eds. McGraw Hill, N.Y., 1972. 
  6. 0’Donovan DK: The diagnosis of latent tetany, with observations on the effect of calciferol. Brit. Med. J. 2, 1948. 
  7. Sholz, DA, et al: Diagnostic considerations in hypercalcemic syndromes. Medical Clinics of North America 56, 1972. 
  8. Jorgensen H: Hypercalcemia in adrenalcor-tical insufficiency. Acta. Med. Scand. 193, 1973. 
  9. Lowe CE, Bird ED, Thomas WC: Hypercalcemia in myxedema. /. Clin. Endocrin. Metab. 22, 1962. 
  10. Baxter JD, Bondy PK: Hypercalcemia of thyrotoxicosis. Ann. Int. Med. 65, 1966. 
  11. Parfitt AM: Chlorothiazide-induced hypercalcemia in juvenile osteoporosis and hyperparathyroidism. N.E.J.M. 281, 1969. 
  12. Micher WC, et al: Primary hyperparathyroidism. Arch. Int. Med. 107, 1961. 
  13. Reinfrank RF: Primary hyperparathyroid65 Journal of Orthomolecular Medicine Vol. 5, No. 2, 1990 ism with depression. Arch. Int. Med. 108, 1961. 
  14. Patten BM, et al: Neuromuscular disease in primary hyperparathyroidism. Ann. Int. Med. 80, 1974. 
  15. McCarron DA: Calcium and magnesium nutrition in human hypertension. Ann. Int. Med. 98,5, 1983. 
  16. Lasaridis DA, et al: Calcium diet supplementation increased urinary sodium excretion in essential hypertension. Nephron. 45, 1987. 
  17. Watts DL: Nutritional interrelationships, minerals, vitamins, endocrines. (unpub.) Trace Elements, Inc. 1988. 
  18. Harrison M, Fraser R, Mullan B: Calcium metabolism in osteoporosis: Acute and long-term responses to increased calcium intake. Lancet ii, 1961. 
  19. Schwartz E, Panariello A, Saeli J: Radioactive calcium knietics during high calcium intake in osteoporosis. /. Clin. Invest. 44, 1965. 
  20. Riis B, et al: Does calcium supplementation prevent postmenopausal bone loss? N.E.J.M. 316, 1987. 
  21. Henneman PH, Wallach S: The use of androgens and estrogens and their metabolic effects. Arch. Int. Med. 100, 1957. 
  22. Watts DL: Indications of parathyroid activity in hair tissue mineral patterns, (unpub.) Trace Elements, Inc. 1989. 
  23. Adams P, et al: Parathyroid function in spontaneous primary hypothyroidism. /. Endocrinol. 40, 1968. 
  24. Bouillon R, Demoor P: Parathyroid function in patients with hyper-or hypothyroidism. /. Clin. Endocrin. 38, 1974. 
  25. Bortz W, et al: Differentiation between thyroid and parathyroid causes of hypercalcemia. Ann. Int. Med. 54, 1961. 
  26. Guyton AC: Textbook of Medical Physiology 4th Ed. Saunders Pub., Phil., 1971. 
  27. Pottenger FM: Symptoms of Visceral Disease. Mosby Co., St. Louis, 1930. 
  28. Watts DL: Nutritional interrelationships, minerals, vitamins, endocrines. (unpub.) Trace Elements, Inc., 1988. 
  29. Rosa RM, Silva P, Young JB: Adrenergic modulation of extrarenal potassium disposal. N.E.J.M. 302, 1980. 
  30. Silva P, Spokes K: Sympathetic systems in potassium homeostasis. Am. J. Physiol. 241, 1981. 
  31. Clausen T, Flatman JA: The effects of catecholamines on Na-K transport and membrane potential in the rat soleus muscle. /. Physiol. 270, 1977. 
  32. Guyton AC: Textbook of Medical Physiology 4th Ed. Saunders Pub., Phil., 1971. 
  33. Clark I, Geoffroy RF, Bowers W: Effects of adrenal cortical steroids on calcium metabolism. Endocrinol. 64, 1959. 
  34. Kleeman CR, Levi J, Better O: Kidney and adrenocortical hormones. Nephron. 25, 1975. 
  35. Mader LJ, Iseri LT: Spontaneous hypopotassaemia Hypomagnesemia, alkalosis, and tetany due to hypersecretion of corticosteronelikemineralcorticoids./4m. /. Med. 19,1955. 
  36. Seelig MS: Magnesium Deficiency in the Pathogenesis of Disease. Plen. Pub., N.Y., 1980. 
  37. Wuttke H, Kessler FJ: Prevention of hypomagnesemia in experimental hyperthyroidism. Res. Ex. Med. 164, 1974. 
  38. Stoerk HC, et al: The blood calcium lowering effect of hydrocortisone in parathyroidecto-mized rats. Proc. Soc. Exp. Biol. Med. 68, 1961. 
  39. Margargal LE, et al: Effects of steroid hormones on the parathyroid hormone dose-response curve. /. Pharm. Exp. Ther. 169, 1969. 
  40. Watts DL: The nutritional relationships of magnesium. /. Ortho. Med. 3, 1988. 
  41. Ibid. 
  42. Douglas WW, Rubin RP: Effects of alkaline earths and other divalent cations on adrenal medullary secretion. /. Physiol. 175, 1964.
  43. Harrop GA, et al: Studies on the suprarenal cortex. /. Exp. Med. 58, 1933.
  44. 51.Wacker WE, Vallee BL: Magnesium metabolism. N.E.J.M. 259, 1958.