A magnézium kulcsfontosságú elem a sejtek anyagcseréjében, és jelentős szerepet játszik a testben található kritikus enzimrendszerek működésében. Intracelluláris elemként szükség van a magnéziumra a hexokináz aktiválásához, amely elengedhetetlen a glükóz glükóz-6-foszfáttá alakításához. Ez a glikolízis ciklus első lépése, amely a szénhidrát-anyagcserével kapcsolatos. A magnéziumszükséglet a Krebs-ciklus működése során is fennáll, és részt vesz a piruvátok koenzim A-vá alakításában. A magnézium szükséges mind az anaerob, mind az aerob anyagcsere normál működéséhez.
A magnézium a negyedik leggyakrabban előforduló kation az emberi szervezetben. Egy felnőtt emberben körülbelül huszonöt gramm található, melynek fele a csontokban, a másik fele pedig a lágy szövetekben van jelen. A legmagasabb koncentrációban a harántcsíkolt izmokban, a májban, a szívben és a hasnyálmirigyben fordul elő. Minél magasabb egy sejt anyagcseréje, annál nagyobb a magnéziumtartalma.
Az ajánlott napi magnéziumbevitel: csecsemők számára 60-70 milligramm; gyermekek számára 150-250 milligramm; felnőttek számára 300-400 milligramm; terhes vagy szoptató nőknek pedig 450 milligramm.
Az emberi haj szöveti ásványianyag-elemzése (TMA) jelentősen hozzájárult a magnézium és más ásványi anyagok közötti kapcsolat megértéséhez. Mivel a magnézium pontos mérésére szolgáló egyéb tesztek (például izom- és csontbiopsziák) kellemetlenek, a haj TMA-elemzése lehet az egyik leghasznosabb és leggazdaságosabb szűrőeszköz. Seelig rámutatott arra, hogy a vérsavó és a plazma vizsgálata számos hibát mutathat a magnézium szintjének meghatározásában, és hogy az eritrociták magnéziumszintje megbízhatatlan lehet. Kiderült, hogy a vérben mért magnéziumszint nem tükrözi pontosan a magnéziumkészleteket, és hipomagnezémia is előfordulhat még akkor is, ha a sejtek magnéziumtartalma normális. Továbbá a sejtszintű kimerülés fennállhat anélkül, hogy a szérumszint jelentősen csökkenne.
A szérum magnéziumszintjét befolyásolhatja a mintavétel során alkalmazott érszorító technika és a hőmérséklet-ingadozás. A szérumértékek fenntartása a sejten belüli raktárak rovására történik, ezért nem megbízható módszer a magnéziumszint pontos értékelésére.
A TMA értéke nemcsak a magnéziumszint meghatározásában rejlik, hanem ami még fontosabb, lehetőséget biztosít a magnézium és más elemek közötti kapcsolatok értékelésére. Helyes értelmezés esetén a TMA megmutathatja a magnéziumra és kofaktoraira ható hormonális befolyásokat is. A Trace Elements, Inc. szerint a magnézium „ideális” TMA-szintje 6 milligramm százalék. Az „ideális arányok” a magnézium és más elemek között: a kalcium/magnézium arány 7,1:1, és a nátrium/magnézium arány 4:1.
A magnéziumhiánynak két típusa létezik: abszolút vagy relatív hiány. Az abszolút hiányt a csökkent felszívódás és a fokozott kiválasztás okozza, míg a relatív hiány akkor alakul ki, amikor a magnézium a szervezeten belül eltolódik, de a kiválasztása nem növekszik. Ennek eredményeképpen a magnéziumhiány tünetei és a magnéziumpótlásra adott válasz egyénenként jelentősen eltérhetnek.
Példa a relatív hiányra a hiperparathyreosis, ahol a magnézium felszívódása megnövekedett, de a TMA szintje a kalciumhoz képest alacsony. Ebben az esetben a magnéziumpótlás csökkenti a hiperparathyroid aktivitást. Hipoparatireózisban, amely gyakran pajzsmirigy túlműködéssel társul, abszolút magnéziumhiányt találunk. A magnéziumpótlás itt a pajzsmirigy aktivitás csökkenését és a mellékpajzsmirigy működésének növekedését okozza.
A magnéziumhiány jelei és tünetei egyénenként eltérőek lehetnek, ezért a hiányt abszolút (A) vagy relatív (R) szükséglet alapján lehet azonosítani.
Egyéb állapotok, amelyek magnéziumhiánnyal hozhatók összefüggésbe, közé tartoznak a gyomor-bélrendszeri rendellenességek, mint például felszívódási zavarok, lisztérzékenység, bélrezekció, elhúzódó hasmenés, alkoholos májzsugor, hasnyálmirigy-gyulladás, valamint endokrin rendellenességek, vesebetegségek, túlzott szoptatás és diuretikus kezelés.
A magnéziumhiány tüneteit nehéz megkülönböztetni a kalciumhiánytól. Jellemző tünetek közé tartoznak a II. típusú álmatlanság (könnyű elalvás, de gyakori ébredés), túlzott izzadás és általános testszag. Az izomgörcsök fizikai megterheléskor, valamint a kéz- és lábgörcsök gyakran magnéziumhiányra utalnak, míg a kalciummal kapcsolatos görcsök általában éjszaka, megterhelés nélkül jelentkeznek.
A diasztolés magas vérnyomás normál szisztolés vérnyomás mellett relatív magnéziumhiányra utal, míg megemelkedett szisztolés vérnyomás abszolút hiányra. A relatív magnéziumhiány pajzsmirigy alulműködéssel együtt egy jellegzetes „domborodási jelenséget” eredményez, amely objektív diagnosztikai értékkel bír a magnézium szükséglet szűrésében.
A toxikus sokk szindróma összefüggésbe hozható a magnézium hiányával, amely a Staphylococcus aureus szaporodását is elősegítheti. Továbbá, más fertőző betegségek, mint az endocarditis, osteomyelitis, prosztatagyulladás és tüdőgyulladás is kapcsolatban állhatnak a magnéziumhiánnyal.
A pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy és a mellékvese jelentős szerepet játszanak a magnézium szintjének szabályozásában:
Fokozott aktivitása növeli a magnézium szükségletét a megnövekedett oxidatív foszforiláció miatt. Hipomagnezémia (alacsony magnéziumszint) gyakran fordul elő pajzsmirigy-alulműködésben . Ez a jelenség a szöveti ásványianyag-elemzések (TMA) során is megfigyelhető.
A pajzsmiriggyel ellentétes hatást gyakorol a magnéziumra. Fokozott mellékpajzsmirigy aktivitás növeli a magnézium felszívódását és a vesében történő visszaszívódását, de ezzel együtt a kalcium felszívódása is nő, ami relatív magnéziumhiányt okozhat. Hypoparathyreosis (alacsony mellékpajzsmirigy aktivitás) esetén gyakran fordul elő hipomagnezémia, és a magnézium befolyásolhatja a mellékpajzsmirigy működését, akár serkentve, akár lassítva annak aktivitását.
Fokozott aktivitása növeli a magnézium kiválasztását, és magnéziumhiány jelentkezhet hiperaldoszteronizmus, magas kortikoszteroid szekréció vagy fokozott mellékvesekéreg aktivitás esetén . Ezzel szemben, mellékvese-elégtelenség esetén a magnézium-visszatartás nő.
A magnézium szükségletét számos tényező befolyásolja, például a stressz, táplálkozás, gyógyszerek és más táplálkozási tényezők. Bizonyos ásványi anyagok antagonista hatást fejtenek ki a magnéziumra abszorpciós vagy metabolikus szinten, és túlzott bevitelük vagy visszatartásuk magnéziumhiányhoz vezethet.
Ólom és kadmium megzavarják a magnézium anyagcseréjét. Az ólom felszívódása csökken megfelelő magnéziumszint mellett, de felhalmozódhat a mitokondriális membránban és gátolja a magnéziumot metabolikus szinten. A kadmium aldoszteron-szerű hatása miatt fokozza a nátrium-visszatartást, ami szintén károsan befolyásolja a magnézium anyagcseréjét.
A kalcium szorosan kapcsolódik a magnéziumhoz számos anyagcsere-folyamatban. Túlzott kalciumbevitel gátolja a magnézium felszívódását és anyagcseréjét. A kalcium és magnézium egyensúlya fontos az inzulinszekréció szabályozásában is
A sejten belüli túlzott káliumfelhalmozódás, amelyet fokozott mellékvese-szekréció közvetít, túlzott magnéziumveszteséget okozhat.
Túlzott foszforbevitel megzavarja a magnézium felszívódását, ami hiányt eredményezhet.
Csökkentik a magnézium felszívódását. Bár a mangán bizonyos enzimekben helyettesítheti a magnéziumot, túlzott bevitelük szintén gátolhatja a magnézium normális anyagcseréjét.
A vitaminok kevésbé ismert, de jelentős hatást gyakorolnak a magnézium állapotára. Néhány vitamin közvetlenül vagy közvetve növeli a magnézium anyagcsere-szükségletét, ezzel antagonizálva a magnéziumot.
Ismert, hogy fokozza a magnéziumhiányt, mivel növeli a kalcium felszívódását, ami eltolja a kalcium/magnézium egyensúlyt. A D-vitamin növelheti a kalcium felhalmozódását a szövetekben, ami kiszorítja a magnéziumot, és közvetett módon is hozzájárul a hiányhoz azáltal, hogy növeli a kalcium bélből való felszívódását. A D-vitamin hatással van a mellékpajzsmirigyre is, ami tovább befolyásolja a magnéziumszintet.
Ezek a vitaminok serkentik az anyagcsere-funkciókat, és növelik a sejtek magnéziumszükségletét az enzimatikus folyamatok során. Ezen vitaminok támogatják a mellékvese működését is, ami növeli a magnézium kiválasztását.
A B12-vitamin kobaltot tartalmaz, amely nagy dózisban szívelégtelenséget okozhat, és antagonizálhatja a pajzsmirigy aktivitását, ezáltal súlyosbítva a magnéziumhiányt.
Fokozza számos glikolitikus enzim aktivitását, amelyekhez magnézium szükséges, ezzel növelve a magnézium anyagcsere-szükségletét.
Számos ásványi anyag és vitamin támogatja a magnézium funkcióit, azaz szinergistaként működnek.
Fontos megjegyezni, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok egyszerre lehetnek szinergikusak és antagonisztikusak. Fiziológiás mennyiségben szinergistaként működhetnek, de nagy dózisban antagonizálhatják a magnéziumot, vagy növelhetik a magnézium szükségletét.
Kalcium (Ca), kálium (K), cink (Zn), mangán (Mn), foszfor (P), króm (Cr).
A-vitamin, B1, B2, B3, C és E vitaminok
A magnézium fontos szerepet játszik a biológiai folyamatokban, és más tápanyagokkal való szinergikus és antagonista hatásainak felismerése növelheti terápiás hatékonyságát. A TMA (szöveti ásványianyag-elemzés) hatékony eszköz lehet a magnézium állapotának értékelésére, különösen más táplálkozási tényezőkkel együttvizsgálva.
A haj ásványi elemzése egyedülálló és átfogó betekintést nyújt az egészségi állapotába és segíti szervezete megértését. A mintavétel egyszerű és fájdalommentes, csupán néhány hajszálat igényel a fejbőr közeléből. A páciens nem csak egy leletet kap kézhez, hanem egy személyre szabott jelentést is, ami magában foglalja az ajánlásokat a táplálkozási és életmódbeli változtatásokra, illetve szükség esetén táplálékkiegészítőkre vonatkozóan, hogy a páciens javíthassa ásványianyag-egyensúlyát és csökkentse a toxikus fémek hatásait.
Forrás: David L. Watts, D.C., Ph.D., F.A.C.E.P.i.
Referenciák:
21.Hanna S, Maclntyre I: Influence of Aldosterone on Magnesium Metabolism. Lancet, 2, 1960.
Ez az oldal sütiket használ
Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk. Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.
A szükséges sütik alapvető funkciók, például az oldal navigációja és a weboldal biztonságos területeihez való hozzáférés engedélyezésével segítenek a weboldal használhatóvá tételében. Ezek a sütik nélkül a weboldal nem működhet megfelelően.
A statisztikai sütik segítenek a weboldal tulajdonosainak megérteni, hogyan lépnek kapcsolatba a látogatók a weboldalakkal azáltal, hogy anonim módon gyűjtik és jelentik az információkat.
A marketing sütik a látogatók nyomon követésére szolgálnak különböző weboldalakon. Céljuk olyan hirdetések megjelenítése, amelyek relevánsak és érdekesek az egyes felhasználók számára, így értékesebbek a kiadók és harmadik fél hirdetők számára.