Sajnos a pajzsmirigy-alulműködés fogalma sokak számára ismerős lehet, hiszen Magyarországon a felnőtt lakosság öt százalékát érinti ez a betegség. Gyakrabban fordul elő nőknél, viszont a lappangó és kezdetben enyhe tünetek miatt nem könnyű felismerni ezt az állapotot. Éppen ezért az alábbi cikkben bemutatjuk a betegség jellemző tüneteit és jelentkezésének okait, amik alapot szolgáltathatnak a diagnosztikai vizsgálatok megkezdéséhez. Valamint némi támpontot is szeretnénk nyújtani a betegségben szenvedőknek az egészséges életmód kialakításához, aminek a betegség kezelésében is hangsúlyos a szerepe.
A pajzsmirigy-alulműködés megértéséhez először is fontos tisztázni magának a szervnek a működését testünkben. A pajzsmirigy a gége előtt helyezkedik el, és a szervezet anyagcsere folyamatát két különböző hormon termelésével szabályozza. Alulműködésről akkor beszélhetünk, amikor ezek a hormonok csak csökkent mértékben vannak jelen. Ebben az esetben a természetes anyagcsere folyamatok felborulnak, megváltozik a szervezet energiájának hasznosulása, és a test funkciói lelassulnak.
A pajzsmirigy-alulműködés legjellemzőbb tünetei közé tartozik a fáradtság, a koncentrálóképesség csökkenése, a fázékonyság, a fokozott hajhullás, a súlygyarapodás és a székrekedés. Mivel ezek a tünetek többnyire az öregedéssel is együtt járnak, így kiváltképp nehéz azonosítani a betegséget. Az olyan további panaszok megjelenése mint a gyengeség, álmatlanság, hangulatingadozások, bőrszárazság, arc vagy végtagok puffadása, izomfájdalom, szívverés lassulása, koleszterinszint emelkedése, menzesz zavar és a libidó csökkenése szintén jelezheti a probléma fennállását.
Ezentúl még a pajzsmirigy mérete is megnagyobbodhat, és golyva alakulhat ki a nyaki részen, de ez nem feltétlen jelenik meg mindenkinél látványosan. A nyak feszülése, a rekedtség és a nyelési nehézség ellenben intő jelek lehetnek. A leginkább akkor van okunk gyanakodni a betegségre, ha a felsorolt tünetek közül számos tartósan fennáll, ekkor mindenképp forduljunk szakorvoshoz.
Egyrészt azért sem érdemes halogatni kivizsgálást és az azt követő terápia megkezdését, mert a már meglévő, gyötrő panaszok csak tovább fokozódhatnak megfelelő ellátás nélkül. Másrészt pedig a betegség hosszútávon súlyosabb szövődmények kialakulásához is vezethet. A kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés többek között a koleszterinszint megemelkedését, érelmeszesedést, szívproblémákat, a perifériás idegek károsodását és meddőséget is okozhat. A legritkább esetben, időseknél pedig myxodomás kóma is előfordulhat a hosszú, kezeletlen betegség életveszélyes szövődményeként.
A pajzsmirigy elégtelen működését számos tényező előidézheti, az alábbiak a betegség leggyakoribb kiváltó okai.
Autoimmun betegség
A szervezetben megjelenő krónikus gyulladás, vagyis a Hashimoto-kór az autoimmun betegségek azon fajtája, amikor az immunrendszer a pajzsmirigy ellen fordul. Ilyenkor a szervezet az egészséges pajzsmirigy-szöveteket támadja meg, mely negatív befolyással van szerv hormontermelésére. Kialakulásának oka ismeretlen, ám ez az állapot a pajzsmirigy alulműködésének leggyakoribb okozója.
Egyéb gyulladások
A pajzsmirigy gyulladását különböző vírusok és baktériumok is előidézhetik, valamint szubakut limfocitás gyulladás is kiválthatja. A gyulladás miatt ilyenkor a pajzsmirigy aktivitása jelentősen megnő, ezt nevezik túlműködésnek. Majd ezt követően a gyulladás elmúltával vagy normalizálódik a helyzet, vagy elkezd a pajzsmirigy alulműködni.
Az agyalapi mirigy diszfunkciója
Az agyalapi mirigy kulcsfontosságú szerepet tölt be a pajzsmirigy hormontermelő folyamatában. Az agyalapi mirigy termeli azt a pajzsmirigy stimuláló hormont (TSH-t), ami a pajzsmirigy hormonok, tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) termelését serkenti. Azaz ha nem termelődik elég serkentő hatású TSH az agyalapi mirigy diszfunkciója miatt, akkor a pajzsmirigyben sem termelődik elég hormon, ez vezet az alulműködéshez.
Műtét, sugár- és izotópkezelés
A pajzsmirigy könnyen károsodhat valamilyen egyéb betegség kezelése során. Például a pajzsmirigy részleges vagy akár a teljes eltávolítására is sor kerülhet a szerv környékén jelentkező göbök vagy tumorok műtéti kezelésével. A nyaki vagy a fej daganatos megbetegedésire alkalmazott sugárterápia, illetve a pajzsmirigy túlműködését kezelő izotópterápia csakugyan krónikus alulműködést okozhatnak.
Jódhiány
A megfelelő mennyiségű jódbevitel elengedhetetlen a pajzsmirigy egészséges működésének szempontjából. Az egyensúlyi állapot megtalálása azért is nagyon fontos, mert a túl kevés jód alulműködést válthat ki, míg a túl sok súlyosbíthatja a már jelenlévő betegséget. A jódfogyasztás optimális mértéke felnőtteknél 150, terhes nőknél 200 mikrogramm naponta. A jódhiányos állapot megelőzésére a jódozott só használata és a halfogyasztás lehet megoldás, ezeket biztonságosan ehetjük a már fennálló betegségnél is.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek összetevőik révén negatívan befolyásolhatják a pajzsmirigy működését. Ilyen hatóanyag például a lítium, amit egyes pszichiátriai rendellenességek kezelésére használnak, vagy az amiadron, amit pedig szívritmuszavarra szednek a betegek. Többféle hatóanyag is káros hatással bír a pajzsmirigy hormontermelésére, ezért mindig kérdezzük meg a kezelőorvosunkat az általunk szedett gyógyszerek lehetséges mellékhatásairól.
+ Veleszületett rendellenesség
A pajzsmirigy alulműködését genetikai eltérés is kiválthatja, ami alatt a veleszületett pajzsmirigy elégtelenséget értjük. Ez a kisgyermekek testi és szellemi fejlődésének is ártalmas, ha a betegséget nem kezelik időben, azt nevezzük kreténizmusnak. Mivel Magyarországon minden újszülött szűrővizsgálaton esik át, így a betegséget jellemzően időben felfedezik és hormonpótlással biztonságosan kezelik.
Ahogyan a téma bevezetőjében is említettük, a pajzsmirigy problémák sokkal gyakrabban fordulnak elő nőknél, a betegek háromnegyede nő. A tünetek megjelenése sokszor kapcsolódik valamilyen intenzív hormonális változáshoz. Jellemzően a változókortól kezdődően, vagy azután, már 60 éves kor felett alakul ki a pajzsmirigy alulműködés. Ezért az idősebb korosztály zömében is sokkal veszélyeztetettebb.
A szülés utáni nőket is fenyegetheti a betegség, hiszen a terhesség alatt megnő a szervezet jódszükséglete, amit ha nem visz be a kismama kellő mennyiségben, később krónikus pajzsmirigy alulműködést is okozhat. Serdülőknél kevésbé gyakori, de a drasztikus hormonális változás náluk is befolyásolhatja a pajzsmirigy működését.
A lassú anyagcserével rendelkező személyeknél gyakrabban fordul elő pajzsmirigy-alulműködés. A lassú anyagcsere fokozódása a pajzsmirigy-alulműködés egyik tünete is lehet, azonban a lassú típusú anyagcsere-működés eleve hajlamosító tényezőnek számít a betegség kialakulásában. Emellett a lassú anyagcseretípusú egyéneknél gyakran jelentkező megemelkedett koleszterin- és vércukorszint csakugyan növeli a szerv diszfunkciójának kockázatát.
A genetikai hajlam miatt egyeseknél serdülő- vagy felnőttkorban nagyobb az esély a pajzsmirigy rendellenesség kialakulására, mint másoknál. Ezért fontos ismerni és figyelembe venni a diagnosztika során a családi kórtörténetet is.
Végül a stresszes és egészségtelen életmód is szerepet játszhat a betegség kialakulásában. A folytonos idegeskedés és szorongás, a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életvitel mind-mind elősegíthetik a gyulladásos, autoimmun betegségek megjelenését, amik támadhatják a pajzsmirigyet, de egyéb területeket is a testben.
Ha szeretnénk kivizsgáltatni a pajzsmirigy működését, akkor a háziorvosunk mellett egy endokrinológust is ajánlott felkeresnünk. A pajzsmirigy-alulműködés diagnosztizálásának első lépése rendszerint a vérvizsgálat. Itt a pajzsmirigy hormonok (T3 és T4) szintjét mérik elsősorban, ami ha alacsonyabb a normálértéknél, az igazolja a betegséget.
Emellett az emelkedett TSH, azaz a serkentő hormon szintje is a pajzsmirigy funkciózavarára utalhat, hiszen ilyenkor csak fokozott stimulálás révén működik a szerv. Ellenben a TSH értékét több egyéni tényező is jelentős mértékben befolyásolhatja, ezért egy-egy laborvizsgálat nem elég, a diagnosztizáláshoz több alkalommal is szükség lehet vérvételre és egyéb, kiegészítő vizsgálatokra is.
A pajzsmirigy elváltozásának felmérésére továbbá ultrahangvizsgálatot kérhetnek, de akár antitestvizsgálatra, radioaktív anyaggal végzett szcintifágiára vagy szövettani mintavételre is sor kerülhet.
A hajmintás szűrővizsgálat, azaz a Hair Test eredményei más klinikai adatokkal összevetve segíthetnek a pajzsmirigy működésének megítélésében. A teszt elvégzésével a haj ásványi elemzése megmutatja a szervezetben található nyomelemek és a mérgező nehézfémek szintjét, amik kölcsönös hatást gyakorolnak egymásra a test endokrin mirigyeivel. A hormonok a nyomelemek anyagcseréjét, a nyomelemek és nehézfémek pedig az endokrin rendszer működését befolyásolják.
Ekképpen az olyan ásványi anyagok arányainak eltérései mint a kalcium/foszfor (Ca/P), kalcium/kálium (Ca/K), kalcium/magnézium (Ca/Mg) és nátrium/magnézium (Na/Mg) és a nehézfémek fokozott felhalmozódása a szervezetben utalhat a pajzsmirigy rendellenes működésére. A teszt részletes ásványi anyag profiljában az említett makroelemek mellett a szervezetben még kisebb mennyiségben fellelhető mikroelemek is megjelennek. Így például a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód és szelén szintje is mérhető.
Továbbá a Hair Test segítségével tipizálható az anyagcsere, amire a pajzsmirigy működésének óriási a befolyása, de ez visszafelé is igaz. A pajzsmirigy-alulműködés nagyobb eséllyel alakul ki a lassú anyagcseretípussal rendelkező személyeknél. Az anyagcserével szintén szorosan összefügg a glikémiás profil, ami a vércukorszint emelkedésének mértékét mutatja meg. A vércukor problémák nem csak a cukorbetegség kialakulásában kockázati tényezők, hanem sokszor az anyagcsere és a pajzsmirigy-működés egyensúlytalanságát is jelzik. A glikémiás profil felmérésével tehát a Hair Test így egyszerre nyújt segítséget az anyagcseretípus és a glikémiás profil azonosításához, melyek elemzése a pajzsmirigy-működésének megismeréséhez is támpontot adhat.
Habár túlnyomórészt elengedhetetlen a gyógyszeres terápia a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknek, nem az egyetlen eszköz a kezükben, amivel a tünetmentességre törekedhetnek. Az egészséges életmód kialakítása, ahogyan az a legtöbb krónikus betegség esetében is igaz, rendkívül sokat javíthat a betegek állapotán. A stresszcsökkentés, az elegendő és minőségi alvás, illetve a rendszeres testmozgás alapvetőek ebben a helyzetben is.
A stresszkezelés hatékony módszere lehet például a meditáció, időnként egy kis digitális detox vagy éppen egy kényeztető masszázs is. Mozgásformák terén számos lehetőség közül válogathatunk, mindenki megtalálhatja a számára szimpatikus sportágat. A jóga például nemcsak mozgásként, de stresszkezelő gyakorlatként is hasznos. Ha pedig úgy érzed, hogy adott napon se kedved, se időd nincs a sportolásra, némi sétálással is letudhatod a napi mozgást. Továbbá ne feledd, a test regenerációjához és a hormonális egyensúly kialakításához a pihentető alvás elengedhetetlen, napi 7-8 mindenkinek szüksége van.
A táplálkozás csakugyan egy kardinális pont, hiszen a pajzsmirigy problémákkal küzdőknek egy kiegyensúlyozott, tápanyagdús diéta követése segít fenntartani a hormonháztartás egyensúlyát és az egészséges testsúlyt is. Utóbbival rengetegen küzdenek a betegek közül, a lelassult anyagcsere-folyamatok révén, amire a rostgazdag étrend kínálhat részben megoldást. A szervezetben jelenlévő gyulladás csökkentésére érdemes lehet mérsékelni a bevitt cukor, glutén, vörös húsok és tejtermékek mennyiségét is. Valamint a hormontermelést támogató nyomelemek, mint a jód, a szelén vagy a D-vitamin elegendő bevitele is kulcsfontosságú a megfelelő vitaminpótlás mellett.
Napjainkban a vitaminpótlás és az immunerősítés igencsak nehézkes a hagyományos módon, vagyis zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával, hiszen ezen növények tápértéke jelentősen csökkent az utóbbi néhány évtizedben. Természetesen továbbra is egészségesen fogyaszthatók, azonban nem vihető be velük az a mennyiségű vitamin- és ásványi anyag, amire a szervezetnek szüksége lenne. Itt jönnek be a képbe a táplálékkiegészítők, viszont az sem mindegy, hogy a piacon elérhető készítmények közül melyiket választjuk. Legjobban akkor járunk, ha a tartósítóktól, ízfokozóktól, mesterséges színezőktől és hozzáadott cukortól, édesítőktől mentes termékeket részesítjük előnyben, amik kizárólag organikus forrásból származnak.
Az Oxygeni Hair & Skin Superfood poralapú étrend-kiegészítőivel a növényi tápanyagokat természetesen, ám koncentrált formában viheted be. Már egy kanálnyi adagban 30-40 dkg friss gyümölcsnek és zöldségnek megfelelő tápanyag található. Több terméktípus közül is válogathatsz, vagy akár egymás mellett párhuzamosan is fogyaszthatod a szuper egészséges táplálékkiegészítőinket.
A Balance Superfood 6 féle gyümölcsöt és 2 féle zöldséget tartalmaz, különösen gazdag A, B, C, E, G és K vitaminokban, valamint ásványi anyagokban is. Hatóanyagtartalmának köszönhetően elősegíti az emésztőrendszer egészségét, fokozza a hasnyálmirigy enzim termelését és segíti a felszívódást.
A Detox Superfood 4 féle gyümölccsel és 5 féle zöldséggel járul hozzá a szervezet méregtelenítő funkcióihoz. A, B, C, E, G és K vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban és enzimekben gazdag. A szervezet méregtelenítése mellett javítja a vérkeringést, támogatja a máj, a vese és az immunrendszer működését is.
Az Iron Plus Superfood vastartalma mellett különösen gazdag B2-, B1-, B3-, B5-, B6-, B9-, C-vitaminban, biotin és folsav vitaminokban, valamint ásványi anyagokban is (vas, kálium, nátrium, magnézium, kalcium). Serkenti a vérképződést és a vörösvértestek szaporodását, az anyagcsere és az emésztés folyamatát is könnyíti. Továbbá a fájdalmas menstruációs görcsöket is enyhítheti.
A Hair Test a hajszövetben található ásványi anyagok és toxikus nehézfémek koncentrációját méri, amihez mindössze néhány vékony tincs levágása szükséges a fejbőr közeléből. A haj azért is egy kiváló biológiai minta, mert hosszú időn keresztül elraktározza a szervezetben található ásványi anyagok és mérgező fémek információit. Ezáltal nemcsak a páciens jelenlegi, de részben a múltbéli állapotába is betekintést enged, a vérmintával ellentétben, ami csupán a pillanatnyi állapotot tükrözi.
Noha a pajzsmirigy-alulműködés diagnosztizálásához elengedhetetlen a hormonszintek vérmintás felmérése, és akár más képalkotó vizsgálatok is szükségesek lehetnek, a Hair Test kiegészítő vizsgálatként hozzájárulhat a betegség mielőbbi felismeréséhez. Hiszen a teszt méri a test ásványi anyag arányainak eltéréseit, illetve a fennálló hiányokat, amik szintén nagy eséllyel utalhatnak a betegség jelenlétére. Továbbá a teszt a páciens anyagcseretípusát és glikémiás profilját is meghatározza, ami csakugyan szorosan kapcsolódik a pajzsmirigy működéséhez.
A minta kiértékelését az amerikai Trace Elements labor szakértői végzik, akik nem csupán egy leletet adnak a szervezetben található nyomelemek és felhalmozódott toxikus fémek mértékéről, hanem egy átfogó életmód-tanácsadást is. A közel 200 oldalas útmutatóban helyet kapnak személyre szabott táplálkozási ajánlások, méregtelenítő javaslatok, stresszcsökkentő módszerek és mozgásformák is. Mindezek követésével az általános közérzet mellett a pajzsmirigy diszfunkciója is sokat javulhat. A pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknek a specifikus dietetikai tanácsadás kifejezetten sokat jelenthet, hiszen a segítségével úgy optimalizálhatják az étrendjüket, hogy az illeszkedjen a páciens anyagcseretípusához és a betegséghez egyaránt.
A Hair Test egy innovatív és fájdalommentes diagnosztikai vizsgálat, amely átfogó képet nyújt az egészségügyi állapotodról. A módszer rendkívüli betekintést szolgáltat a test hormonális egyensúlyáról, a táplálkozási hiányosságokról és a mérgező fémek jelenlétéről.
A mintavétel pofon egyszerű, a fejbőr közeléből mindössze néhány levágott tincs szükséges a klinikai vizsgálat elvégzéséhez. Magyarországon már több mint 60 helyszínen található Hair Test mintavételi pont, ahonnan a levett mintákat továbbküldjük az amerikai Trace Elements labor számára. A Trace Elements szakértői a tengerentúlon elvégzik a minta kiértékelését, mely során vizsgálják az anyagcsere-profilt, az emésztőrendszeri eltéréseket, a szervezet glikémiás profilját, az ásványi anyagok arányait és az idegrendszer állapotát is.
A lelettel együtt egy közel 200 oldalas életmód-tanácsadási útmutatót adnak a kapott eredmények alapján. Az útmutatóban gyakorlati tippeket és az egyéni igényeidnek megfelelő javaslatokat találhatsz, amelyek segítenek az egészségesebb mindennapok kialakításában. Az útmutató lépésről lépésre mutatja meg, hogyan változtathatod meg a szokásaidat a szervezet természetes regenerálódásának érdekében.
Összességében láthatjuk, hogy bár a pajzsmirigy-alulműködés népbetegségként van jelen hazánkban, mégis kifejezetten nehéz felismerni. Testünk alapos megfigyelésével és a tünetek pontos feljegyzésével már elindulhatunk egy irányba, de ne feledjük, hogy csak laborvizsgálatokkal igazolható a betegség. A hormonszintek felmérése a vérképből (akár több alkalommal is) nélkülözhetetlen a diagnosztikához, amit viszont a Hair Test minősített klinikai vizsgálata is felgyorsíthat. A már jelenlévő betegséget döntően egyéni gyógyszeres hormonterápiával kezelik, viszont az egészséges életmód követése is esszenciális. A Hair Test a kapott lelet alapján egy olyan személyre szabott életmód-tanácsadási útmutatót nyújt, amivel könnyedén változtathatunk a betegség szempontjából káros szokásainkon.
Egy egyszerű vizsgálattal pontos és részletes eredményeket kaphatsz, amelyek segítenek megérteni a problémák gyökerét, és személyre szabott megoldásokat kínálnak.
Ez az oldal sütiket használ
Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk. Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.
A szükséges sütik alapvető funkciók, például az oldal navigációja és a weboldal biztonságos területeihez való hozzáférés engedélyezésével segítenek a weboldal használhatóvá tételében. Ezek a sütik nélkül a weboldal nem működhet megfelelően.
A statisztikai sütik segítenek a weboldal tulajdonosainak megérteni, hogyan lépnek kapcsolatba a látogatók a weboldalakkal azáltal, hogy anonim módon gyűjtik és jelentik az információkat.
A marketing sütik a látogatók nyomon követésére szolgálnak különböző weboldalakon. Céljuk olyan hirdetések megjelenítése, amelyek relevánsak és érdekesek az egyes felhasználók számára, így értékesebbek a kiadók és harmadik fél hirdetők számára.